Új cégek könyvelése

Ha valaki cégalapításon gondolkodik, azt tanácsolom, hogy mielőbb ügyvédhez fordul, keressen fel egy könyvelőt. Egy cég alapítása során számos kérdésben dönteni kell, köztük olyanok is felmerülhetnek, amelyek megválaszolásában egy ügyvéd nem feltétlenül tud segíteni.  Ezzel a lépéssel később jelentős adóforintok takaríthatók meg.

Például, már az alakuláskor érdemes tisztázni, hogy a cég tagjai személyesen is közreműködnek-e a vállalkozás tevékenységében vagy csak a tőkét bocsátják rendelkezésre. Ha igen, társas vállalkozóként vagy munkavállalóként vegyenek részt? Ki legyen az ügyvezető igazgató? Milyen szabályok szerint állapítsák meg áfa-fizetési kötelezettségüket? Milyen adóvonzata van, ha már alapításkor a tulajdonosok személygépkocsit bocsátanak a cég rendelkezésére, mint nem pénzbeli hozzájárulást. Lehet-e és érdemes-e már rögtön az alapításkor katát választani?  Ilyen és hasonló kérdések azok, amelyeket célszerű átgondolni mielőtt ügyvédhez fordulunk.

A cég bejegyzését követően eleget teszünk az előírt bejelentési kötelezettségeknek (pl. NAV, Önkormányzat, Statisztikai Hivatal, Kamara), majd újra átbeszéljük, hogy a vállalkozásnak mi mindenre kell odafigyelnie, mi a feladata a cég képviselőinek és milyen kötelezettségei vannak a könyvelőnek.  

A szerződés megkötését követően pedig bízunk abban, hogy az újonnan létrejött társaság és cégünk között, egy hosszú távú, kölcsönös bizalmon alapuló, gyümölcsöző kapcsolat veszi kezdetét.